Gowin: Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, lecz oskładkowane

Gowin: Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, lecz oskładkowane

Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane. Chodzi o zlikwidowanie różnicy w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę – powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Według niego, umowy o dzieło powinny pozostać bez zmian. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniami dla samozatrudnionych, by nie stracili na rozwiązaniach podatkowych z Polskiego Ładu.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej konsultacjom z przedsiębiorcami Polskiego Ładu Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii zapewnił, że umowy cywilnoprawne nie zostaną zlikwidowane, zlikwidowana będzie natomiast – prawdopodobnie od 1 stycznia przyszłego roku – różnica w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę.

– Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans, jeśli chodzi o konkurencję na rynku – stwierdził Gowin. Jednocześnie zapowiedział, że umowy o dzieło pozostaną w takim kształcie, jak obecnie. – Uważam, że szczególny charakter pracy twórczej uzasadnia pozostawienie tej formy umów. Czym innym są umowy zlecenia, które będą w pełni oskładkowane. Podczas dyskusji nad dodatkowym opodatkowaniem umów o dzieło prezentowałem jednoznaczne stanowisko, że jest to bezzasadne – podkreślił wicepremier.

Czytaj więcej
Autor: Grażyna J. Leśniak
Źródło: https://www.prawo.pl/