Kolejny sukces POPON – PFRON nie będzie żądał korekty zaświadczenia de minimis

Kolejny sukces POPON – PFRON nie będzie żądał korekty zaświadczenia de minimis

Kolejny sukces POPON – PFRON nie będzie żądał korekty zaświadczenia de minimis

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych otrzymała od Dyrektor Departamentu Wpłat PFRON Pani Edyty Bolewskiej odpowiedź na interwencję wystosowaną przez Organizację dotyczącą zmiany postępowania Funduszu w stosunku do pracodawców wydatkujących środki ZFRON w prowadzonych i przyszłych postępowaniach podatkowych, w zakresie wysyłania przez PFRON wniosków do organów administracji publicznej o korygowanie zaświadczeń o pomocy de minimis do „0zł” dotyczących poniesionych już wydatków z ZFRON.

Miło nam poinformować, że jest ona bardzo korzystna dla wszystkich dysponentów środków ZFRON.

Tak jak informowaliśmy wcześniej, jako Organizacja reprezentująca interesy pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami zwróciliśmy się do BON i PFRON z prośbą o dokonanie interpretacji przepisów prawa w zakresie kierowania przez Fundusz do organów wydających zaświadczenia de minimis „próśb” o korektę wydanych już kilka lat wcześniej zaświadczeń do „0zł”. Więcej przeczytacie Państwo o naszej interwencji pod tym linkiem: https://popon.pl/interwencja-popon-do-pfron-bezprawne-prosby-pfron-o-weryfikacje-zaswiadczen-de-minimis-komunikat-popon-11-06-25/

W odpowiedzi na naszą interwencję PFRON pismem z dnia 30 kwietnia 2025 r. poinformował Organizację, że: „Anulowanie zaświadczenia [de minimis] powinno mieć miejsce po ostatecznym ustaleniu wszelkich okoliczności w sprawie. Mając powyższe na uwadze, PFRON w prowadzonych postępowaniach będzie stosował wykładnię wyrażoną w piśmie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych [w którym BON wskazał, że anulowanie zaświadczenia de minimis w trakcie trwania postępowania jest stanowczo przedwczesne i może ograniczać prawa strony w postępowaniu podatkowym].

Oznacza to, że PFRON zdecydował się uwzględnić wykładnię przepisów prawa wskazaną w stanowisku Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (znak: BON-X.42.305.4.2024.LK), które zostało wydane w ub. r. na wniosek Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jest to korzystna informacja dla wszystkich pracodawców zarządzających i wykorzystujących środki ZFRON. Potwierdza to również, że skoordynowane działania środowiska pracodawców zrzeszonych w naszej Organizacji mogą prowadzić do konkretnych i oczekiwanych rezultatów.

Dlatego też jeżeli wobec prowadzonej przez Ciebie firmy PFRON wszczął postępowanie administracyjne po audycie KAS, daj nam o tym znać. Pomożemy Ci uzyskać korzystne rozstrzygnięcie, w oparciu o najnowsze wytyczne.

Cytowane wyżej stanowisko PFRON oraz jego skutki dla pracodawców zostanie szczegółowo omówione podczas szkolenia on-line organizowanego przez POPON w dniu 23 czerwca br. (poniedziałek  w godz. 10-14) i prowadzonego przez radcę prawnego Mateusz Brząkowskiego, który wspomagał POPON w uzyskaniu korzystnej wykładni przepisów.  Link do zapisów na szkolenie: https://popon.pl/zapraszamy-na-szkolenie-on-line-praktyczne-omowienie-najwazniejszych-stanowisk-bon-pfron-uokik-pip-wyrokow-wsa-nsa-oraz-interpretacji-indywidualnych-pfron/

 

  1.  Czego dotyczy interwencja POPON?

Tak jak informowaliśmy wcześniej, pismem z dnia 4 czerwca 2024 r. (POPON/PRAW/15/2024) zwróciliśmy się z prośbą o dokonanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o  rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 30.04.2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 468), dalej ustawa o pomocy publicznej, w zakresie kierowania do organów wydających zaświadczenia de minimis „próśb” o korektę tego zaświadczenia do „0zł”.

  1. Jakie przepisy w ocenie POPON zostały naruszone?

Nasze pytania i wątpliwości wynikały z informacji otrzymywanych od pracodawców wydatkujących środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), gdzie wskazywali oni, że w przypadkach, kiedy jest wobec nich prowadzony audyt KAS w zakresie weryfikacji prawidłowości wydatkowania środków zakładowego funduszu, w przypadku zakwestionowania wydatków, sprawozdanie z audytu trafia do PFRON, który na podstawie informacji w nim zgromadzonych może wszcząć postępowanie podatkowe żądając zwrotu wydatkowanych środków i zapłaty przez pracodawcę tzw. kary 30% na Fundusz. Jednocześnie, przed wszczęciem ww. postępowania lub w jego trakcie pracodawcy zaobserwowali dziwną praktykę, która nie wynika z przepisów prawa.

Praktyka ta polega na tym, że PFRON kieruje do organów wydających zaświadczenia o pomocy de minimis „prośby” o udzielenie informacji w zakresie wniosków wynikających ze sprawozdania z audytu KAS, sugerując w praktyce konieczność rewizji prawidłowo wystawionych kilka lat wcześniej zaświadczeń o pomocy de minimis.

Wskutek przekazywanych przez PFRON „próśb”, organy wydające zaświadczenia o pomocy de minimis przekazują pracodawcy oraz PFRON nowe zaświadczenia o pomocy de minimis, z którego wynika korekta zaświadczenia o pomocy de minimis z kwoty pierwotnie wydatkowanej pomocy na kwotę 0,00 zł oraz stwierdzenie nieważności poprzednio wydanego zaświadczenia de minimis.

W ocenie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych ww. działanie PFRON jest pozbawione podstawy prawnej i stanowi naruszenie praw przedsiębiorcy w postępowaniu podatkowym.

  1. Stanowisko BON dla POPON korzystne dla pracodawców

Z oceną POPON zgodził się BON, wskazując w swojej interpretacji, że anulowanie zaświadczenia de minimis powinno nastąpić po ostatecznym ustaleniu wszelkich okoliczności w sprawie. Tym samym występowanie [przez PFRON] do organów o zerowanie zaświadczeń przed zakończeniem postępowania podatkowego dotyczącego decyzji określającej wysokość zobowiązania pracodawcy z tytułu niewłaściwego wydatkowania środków ZFRON jest przedwczesne i nie powinno mieć miejsca, ponieważ może ograniczać prawa strony w tym postępowaniu.



Facebook
LinkedIn
Skip to content