Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy: Inauguracja regionalnego etapu XX edycji Konkursu Lodołamacze

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy: Inauguracja regionalnego etapu XX edycji Konkursu Lodołamacze

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy: Inauguracja regionalnego etapu XX edycji Konkursu Lodołamacze

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zainaugurowano regionalny etap XX edycji ogólnopolskiego Konkursu Lodołamacze. To inicjatywa, która od lat promuje pracodawców i instytucje wspierające osoby z niepełnosprawnościami, dbające o dostępność i równość szans w miejscu pracy.

W konferencji prasowej udział wzięli Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Piotr Hemmerling, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON Aleksandra Gierej, Dyrektor Generalna Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Magdalena Słonecka-Kuich oraz prezes firmy Holkap Sp. z o.o., laureat konkursu i przewodniczący Rady Wojewódzkiej POPON Piotr Holka.

Uczestnicy przypomnieli ideę konkursu oraz zachęcali do zgłaszania kandydatur do tegorocznej edycji. Już 20 raz nagrodzeni zostaną nie tylko pracodawcy, ale i instytucje, które przełamują bariery i pokazują, że równość szans jest możliwa.

Konkurs co roku wyłania laureatów, którzy w swojej pracy są instytucjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością, które w sposób praktyczny dokonują likwidacji tych barier, które powstają w świadomości niektórych pracodawców. To także olbrzymia empatia i poczucie zagospodarowania tego obszaru, który ciągle w naszej świadomości jest obszarem, który wymaga interwencji

– powiedział Wicewojewoda.

Aleksandra Gierej, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON podkreślała, jak ważne jest zbliżenie proporcji osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych wśród osób zatrudnionych:

W ubiegłym roku w naszym województwie dofinansowanie z PFRON otrzymało ponad 20 tysięcy osób niepełnosprawnych zatrudnionych u pracodawców z naszego województwa. Porównując do roku 2022, jest to kilkunastoprocentowy wzrost, ale to jeszcze nie jest satysfakcjonująca sytuacja.

Magdalena Słonecka-Kuich, Dyrektor Generalna Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, skupiła się na celach konkursu, który odbywa się pod hasłem „Człowiek wrażliwy zmienia świat na lepsze”:

Celem konkursu Lodołamacze jest pokazanie pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne i osiągają swój sukces biznesowy, pokazanie, że zatrudnię osób z niepełnosprawnościami może iść w parze z osiągnięciami gospodarczymi. Chcemy nie tylko pokazywać prawodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, ale i też instytucje publiczne. Chcemy pokazać różne miejsca, które są wolne od barier i umożliwiają takim osobą korzystanie z przestrzeni publicznej.

Piotr Holka, prezes firmy Holkap Sp. z o.o., laureat konkursu i przewodniczący Rady Wojewódzkiej POPON podkreślał, że jest pracodawcą, który od ponad 20 lat zatrudnia osoby niepełnosprawne:

Chciałbym pokazać swoim przykładem, że warto angażować się w zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Obecna technologia pozwala na dostosowanie stanowiska pracy, aby co pozwala osobom z niepełnosprawnościami osiągać pełną wydajność, dzięki czemu ich umiejętności są porównywalne do osób pełnosprawnych. Przede wszystkim chodzi o zmianę mentalności i stworzenie warunków, w których osoba niepełnosprawna może podejmować samodzielne decyzje, co przekłada się również na ich życie poza zakładem pracy, gdzie nie są uzależnione od swojego opiekuna.

Po części oficjalnej odbyły się warsztaty obywatelsko-kreatywne dla osób z niepełnosprawnościami, zorganizowane w ramach inicjatywy „Otwarty Urząd”, w których uczestniczyli Wicewojewoda Piotr Hemmerling i Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Paweł Bednarski. Warsztaty przebiegały pod hasłem „Mam prawo. Mam głos. Mam moc zmieniania świata” i obejmowały dwa bloki tematyczne:

  • Edukacyjna – ABC praw obywatelskich –  eksperci z PFRON, ZUS, Okręgowej Inspekcji Pracy oraz Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przybliżyli uczestnikom zagadnienia związane z prawami obywatelskimi, zatrudnieniem i świadczeniami.
  • Kreatywna – „Obywatel z mocą – kartki do zmiany” – uczestnicy przygotowywali symboliczne kartki z przesłaniami dotyczącymi zmian, które ich zdaniem mogą poprawić codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z ekspertem ZUS, a dzięki Polskiemu Związkowi Głuchych Oddział Kujawsko-Pomorski całe wydarzenie było tłumaczone na język migowy.


Organizatorem konkursu Lodołamacze jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON – utworzona przez POPON. Dotychczas  w konkursie udział wzięło 8 450 firm, a kapituły konkursu przyznały 1660 nagród oraz 416 wyróżnień.

Celem konkursu jest:

  • Zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk.
  • Przełamywanie stereotypów.
  • Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami.
  • Promocja przedsiębiorstw, które wyróżniają się profesjonalną polityką personalną, otwartą na problemy osób niepełnosprawnych.
  • Promowanie dostępnych dla wszystkich przestrzeni, obiektów, miejsc .
  • Zachęta do prowadzenia biznesu w sposób zrównoważony i odpowiedzialny społecznie.

Kto może zostać Lodołamaczem?

  • Firma, instytucja, organizacje zatrudniające osoby niepełnosprawne.
  • Pracodawca, którzy promują zdrowie w miejscu pracy.
  • Dziennikarz bez barier, który porusza w swoich audycjach, programach, artykułach problematykę związaną z osobami niepełnosprawnymi i ich zatrudnianiem.
  • Obiekty, przestrzenie publiczne, komunikacyjne, które są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • Pracodawca wdrażający strategię ESG/CSR, uwzględniający  kwestie środowiskowe, społeczne i gospodarcze.

W tegorocznej edycji konkursu kandydatów można zgłaszać w dziewięciu kategoriach, obejmujących m.in. mikro, małe i duże przedsiębiorstwa, instytucje wspierające osoby z niepełnosprawnościami, obiekty dostępne architektoniczne i cyfrowo oraz media poruszające tematykę społeczną. Przyznawane są także nagrody specjalne: Lodołamacz Specjalny i Super Lodołamacz.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

1 etap – regionalny – od 1 kwietnia do 30 czerwca 2025 roku.

2 etap – centralny – zakończony uroczystą Galą, która odbędzie się 16 października 2025 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zgłoszenia do konkursu

Zgłoszenia należy przesłać do 15.08.2025 r. poprzez formularz internetowy, natomiast do 15.06.2025 r. można przesyłać nominacje również za pomocą formularza on-line. Oba formularze znajdują się w zakładce „formularze zgłoszeniowe” na stronie internetowej: www.lodolamacze.info.pl

zdjęcia
źródło: https://www.gov.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content