MF wyjaśnia: Można i trzeba obliczać zaliczki na dwa sposoby

MF wyjaśnia: Można i trzeba obliczać zaliczki na dwa sposoby

Resort finansów utrzymuje, że niestosowanie rozporządzenia z 7 stycznia prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracobiorców i emerytów.

W czwartek Ministerstwo Finansów wydało wyjaśnienia w sprawie rozporządzenia z 7 stycznia przedłużającego terminy poboru i przekazania zaliczek na PIT w 2022 r., czyli wyliczanie ich na dwa sposoby, co kwestionują m.in. księgowi.

Resort finansów odpiera te zarzuty. Jego zdaniem wszystko jest zgodnie z prawem, a niestosowanie rozporządzenia prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, emerytów i rencistów. Podkreślono, że przedłużenie terminów ma chronić przed obniżeniem wynagrodzenia poprzez pobór zaliczki w nadmiernej wysokości.

W ocenie MF stosowanie rozporządzenia to działanie zgodne z przepisami. Zapewnia też, że pobór zaliczki w terminie z rozporządzenia nie naraża na odpowiedzialność podatkową i karnoskarbową.

Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG, zauważa, że firmy i biura rachunkowe obawiają się, czy rozliczając zaliczki, nie narażą się w przyszłości na odpowiedzialność.

 Wyjaśnienia MF nie dają im ochrony, jak np. interpretacja ogólna – mówi.

Stanowisko MF nie uspokaja też Julii Dybkowskiej, właścicielki biura rachunkowego i wiceprezes Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych.

– Nie tylko dodatkowo komplikuje rozliczanie zaliczek. Nie daje też ochrony i naraża na potencjalną odpowiedzialność zarówno księgowych na etatach, jak i właścicieli biur rachunkowych – podkreśla Julia Dybkowska.

 

cały artykuł
autor: Aleksandra Tarka
źródło: https://www.rp.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content