MRPiPS: Na co dzień wspierają zagrożonych wykluczeniem, dzisiaj sami potrzebują pomocy

MRPiPS: Na co dzień wspierają zagrożonych wykluczeniem, dzisiaj sami potrzebują pomocy

Podmioty ekonomii społecznej to wyjątkowe twory, dla których od zysków ważniejsze jest wsparcie drugiego człowieka, dawanie zatrudnienia osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Pandemia sprawiła, że wiele z nich zmaga się dzisiaj z ogromnymi trudnościami. – Gorąco zachęcam do wspierania działalności przedsiębiorstw społecznych. Możemy kupić przygotowywane przez nie posiłki, rękodzieło, skorzystać z konkretnej usługi. Form pomocy jest wiele – apeluje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Misja podmiotów zatrudniających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym jest niezwykle cenna. To np. osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, bezdomne, uzależnione. Takie, które mają w życiu pod górkę.

– Trudności związane z pandemią koronawirusa dotykają przedsiębiorców z większości obszarów. Dotyczy to również podmiotów ekonomii społecznej. Dlatego gorąco zachęcam do wspierania ich działalności. Form pomocy jest wiele – możemy zamówić przygotowywane przez pracowników przedsiębiorstw społecznych posiłki, kupić rękodzieło, np. ozdoby świąteczne. Może to być wyjątkowy upominek dla kogoś bliskiego. Bądźmy solidarni w tym trudnym czasie – apeluje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Gdzie znajdę przedsiębiorstwo społeczne w mojej okolicy?

Lista przedsiębiorstw społecznych z podziałem na województwa znajduje się tutaj: http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/.

Zachęcamy także wszystkich do korzystania z platform sprzedażowych dedykowanych podmiotom ekonomii społecznej, które prowadzą Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej.

Jak pomóc? Np. zamawiając posiłek na wynos

Jednym z podmiotów ekonomii społecznej, które potrzebuje dzisiaj wsparcia, jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM z Radomia. Duża część dochodów stowarzyszenia pochodziła z prowadzonej restauracji „Różany Gościniec”, w której w niemal każdy weekend odbywały się imprezy okolicznościowe. Obecnie restauracja przygotowuje posiłki wyłącznie na wynos. Działalność stowarzyszenia można wspomóc m.in. poprzez skorzystanie z oferty cateringu, szczególnie w okresie przedświątecznym, ponieważ „Różany gościniec” przygotowuje szeroką ofertę świąteczną .

Dodatkowym wsparciem, jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia, byłoby przekazywanie przez hurtownie spożywcze produktów z krótkim terminem przydatności, które w restauracji wykorzystywane są na bieżąco.

Przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej Dębianka z Podkarpacia podkreślają z kolei, że w związku z licznymi usługami cateringowymi świadczonymi przez spółdzielnię mają bardzo dobrze rozwinięte możliwości sprzedaży z dowozem do klienta.

– Posiadamy kilka pojazdów z terminalem płatniczym w każdym, zatrudniamy cztery osoby na stanowisku kierowcy/dostawcy. To pozwoliło nam szybko przestawić się na dowóz zamówień do klienta, co uratowało część przychodów – mówią.

Dzisiaj dla Spółdzielni najważniejsze jest zwiększenie sprzedaży.

Ocalić Skrzaty

Stowarzyszenie Dolina Skrzatów z Łodzi działa sezonowo (wiosna – jesień), prowadzi warsztaty dla rodzin, dzieci i seniorów w pracowni w Łodzi oraz w innych miejscach na terenie miasta. To m.in. domy pomocy społecznej, domy dziecka, domy kultury, świetlice, szkoły przedszkola itp.

– W tej chwili wszystkie osoby pracujące na rzecz Stowarzyszenia pracują charytatywnie oraz w miarę możliwości dokładają do działalności organizacji z własnej, prywatnej kieszeni. Każda złotówka przeznaczana jest na utrzymanie pracowni i amortyzację busa stowarzyszeniowego, by móc pracować w Parku, żeby w przyszłym roku otworzyć sezon jak najwcześniej – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia.

Duże koszty generuje także utrzymanie Pracowni w Łodzi, która służy obecnie jako magazyn do przechowywania materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Stowarzyszenie potrzebuje 25 tys. zł, które zapewniłyby płynność finansową do przewidywanego w kwietniu 2021 r. otwarcia sezonu.

– Pragniemy ocalić pracę naszych wolontariuszy, dla których całokształt pracowni stanowi wynagrodzenie ich pracy. Jeżeli dzięki merytorycznemu, medialnemu zaopiniowaniu naszych dotychczasowych starań i działań przez organizacje eksperckie z zaufaniem społecznym, uda nam się pozyskać potrzebne pieniądze, to będzie wystarczające wsparcie i nagroda za nasze dotychczasowe poświęcenie w uratowanie Doliny Skrzatów, będącej miejscem aktywizacji społecznej wielu ludzi – podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia Dolina Skrzatów.

Zaufanie na wagę złota

Spółdzielnia Socjalna Stonoga z Kraśnika zajmuje się usługami opiekuńczymi nad dziećmi do lat trzech w formie żłobka oraz prowadzi punkt opieki nad dziećmi. Spółdzielnia posiada też bogatą ofertę zajęć dodatkowych dla maluchów. Obecnie żłobek funkcjonuje normalne z zachowaniem reżimu sanitarnego.

– Teraz w czasach pandemii, najbardziej naszej spółdzielni i żłobkowi potrzeba zaufania od rodziców – tych którzy się wahają czy oddać dziecko do żłobka. Chciałybyśmy zapewnić, że reżim sanitarny jest spełniony i nie ma zagrożenia dla dzieci. Staramy się zapewnić dzieciom jak najlepszą opiekę w warunkach zbliżonych do domowych – zapewnia Izabela Nowak, Wiceprezes Spółdzielni Socjalnej Stonoga.

 

źródło: https://www.gov.pl/