NGO.pl: Rozwój technologii, a rynek pracy osób z niepełnosprawnościami

NGO.pl: Rozwój technologii, a rynek pracy osób z niepełnosprawnościami

W ramach kampanii Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych „Zatrudniam bo warto, pracuję bo warto odbyło się pierwsze spotkanie „Rozwój technologii, a rynek pracy osób z niepełnosprawnościami.”

W spotkaniu wzięli udział: Ryszard Hordyński- Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei Polska, Maja Lipiak – Prezeska Fundacji Leżę i Pracuję, Przemysław Herman, dyrektor w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Moderatorem spotkania był Krzysztof Kosiński Wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

„Nowe technologie sprawiają, że osoby, które parę lat temu nie miały szans na pracę, teraz mogą pracować z domu. Dziś praca zdalna na nikim już nie robi wrażenia, ale jeszcze parę lat temu przeciętna osoba z niepełnosprawnością, nieaktywna zawodowo, która nigdy nie pracowała, nie miała co szukać pracy na Pracuj.pl czy innych portalach z ofertami pracy” – mówi Maja Lipiak Prezeska Fundacji Leżę i Pracuję.

„Pandemia w pewnym stopniu przerzuciła nas wszystkich na stronę osób z niepełnosprawnościami. Pewnego dnia wszyscy zaczęliśmy pracować z domów, z różnymi problemami, ale wszyscy byliśmy w tej samej sytuacji. Sami sobie udowodniliśmy, że można tak pracować – podkreśla Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska. – Problem w tym, że legislacja nie nadąża za technologią i jest to dyplomatyczne stwierdzenie. Jeśli będą odpowiednie ramy prawne, technologicznie nie ma żadnych barier, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły pracować zdalnie, oczywiście w miarę swoich kompetencji.

„Chcielibyśmy, żeby rynek pracy w kontekście zatrudniania osób z niepełnosprawnościami za 5–10 lat dogonił choć trochę wskaźniki europejskie. Dziś w Polsce wskaźnik zatrudnienia wynosi nieco powyżej 28 proc., a w niektórych krajach to nawet 50– 60 proc. i na to z zazdrością patrzymy. To jest ogólny cel polityk publicznych w tym zakresie” – podkreślił Przemysław Herman, dyrektor w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania.

Rozwój technologii, a rynek pracy osób niepełnosprawnościami – nagranie ze spotkania

źródło: https://publicystyka.ngo.pl/Skip to content