Niedzielski: Ustawa pozwalająca pracodawcy sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, czeka na cięższe czasy

https://pixabay.com/

Niedzielski: Ustawa pozwalająca pracodawcy sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, czeka na cięższe czasy

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy pozwalającej pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony – powiedział w środę w TVN24 Adam Niedzielski, minister zdrowia. Wśród zaproponowanych rozwiązań jest przepis mówiący o obowiązkowych szczepieniach medyków. Ministerstwo zamierza jednak trzymać ten projekt na cięższe czasy. Oznacza to, że projekt nie ma szansy trafić w najbliższym czasie doi Sejmu.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapytany o ustawę pozwalającą pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony, czy nie, powiedział: – My będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy. Patrzymy sobie na różne parametry. Nie mówię tylko o epidemicznych wielkościach, ale też o pewnych preferencjach społecznych. Bo podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią to nie jest tylko podejmowanie decyzji rekomendowanych przez ekspertów epidemicznych, bo tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów – gospodarcze, społeczne itd.

Tym samym minister zdrowia potwierdził informacje Prawo.pl, że zapadła decyzja, że projekt nie trafi teraz na Radę Ministrów. Według naszych informacji, sytuacja nie zmieniła się od początku września, kiedy to projekt nie został przekazany z komitetu na Radę Ministrów i wciąż nie wiadomo, czy i kiedy trafi na posiedzenie rządu. – To prawda, minister zdrowia przedstawił projekt komitetowi Rady Ministrów i bardzo zabiegał o to, aby rząd zajął się nim 8 września, ale komitet nie przekazał projektu na Radę Ministrów. Co więcej, nie wiadomo nawet, kiedy się to stanie, a to oznacza, że Parlament nie rozpocznie we wrześniu pracy nad tymi przepisami. Tym samym ich uchwalenie przed czwartą falą pandemii COVID-19 staje się coraz mniej prawdopodobne – mówiła wtedy Prawo.pl osoba z kręgu KPRM. I dodała: – Niestety zdecydowały o tym względy polityczne, a nie merytoryczne. Rząd po prostu się „policzył” w Sejmie i doszedł do wniosku, że zdobycie większości dla tych przepisów jest po prostu niemożliwe, zwłaszcza że także w łonie rządzącej większości są przeciwnicy szczepień.

czytaj więcej
autor: Grażyna J. Leśniak
źródło: https://www.prawo.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content