Niepełnosprawni na rynku pracy. Wiceminister Wdówik zapowiada powołanie specjalnego zespołu

Niepełnosprawni na rynku pracy. Wiceminister Wdówik zapowiada powołanie specjalnego zespołu

– Zamierzam powołać zespół złożony z pracodawców i osób niepełnosprawnych. Jest to rzecz, o której do tej pory wiele rządów zapominało. Nasz rząd nie zapomina i ja jestem tego najlepszym dowodem – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W ciągu trzech ostatnich lat wzrosła liczba ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami – m.in. w obsłudze klienta i call center – powiedział ekspert rynku pracy z Manpower Łukasz Kubiak. Dodał, że coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie takich pracowników.

Praca dla osób niepełnosprawnych

Paweł Wdówik powiedział, że mimo wzrostu zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych w Polsce nadal nie jest ono na zadowalającym poziomie. – W Polsce przekroczyliśmy teraz 30 proc. zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W ciągu ostatnich trzech lat wzrosło ono o ponad 2 proc. Nie wiem, jaka jest średnia w UE, ale większość krajów ten wskaźnik ma w wysokości ponad 40 proc. – powiedział.

– Zamierzam powołać zespół złożony z pracodawców i osób niepełnosprawnych. Jest to rzecz, o której do tej pory wiele rządów zapominało. Nasz rząd nie zapomina i ja jestem tego najlepszym dowodem – dodał.

Wiceminister podkreślił, że dobrym kierunkiem do zmian w tym obszarze jest edukacja. – Osoby niepełnosprawne w Polsce, które skończyły studia, mają zatrudnienie na poziomie 70 proc. To wyraźna wskazówka, co trzeba robić. Należy udrażniać edukację i bardzo dużo się tu zmienia. Wszystko to przełoży się na zmiany – ocenił.

źródło: https://jedynka.polskieradio.plFacebook
LinkedIn
Skip to content