Niepełnosprawni ostatni w kolejce do szczepień

Niepełnosprawni ostatni w kolejce do szczepień

Pierwszeństwo w szczepieniach powinno przysługiwać osobom niepełnosprawnym na tej samej zasadzie jak świadczenia opieki zdrowotnej – uważają eksperci.

Choć środowisko osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów od tygodni apeluje o priorytetowy dostęp do szczepień przeciw Covid-19, resort zdrowia zdaje się głuchy na ich argumenty. Tymczasem grupa niepełnosprawnych od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa nie jest duża. To 100–200 tys. osób.

– Biorąc pod uwagę tygodniową liczbę szczepionek, jakie docierają do Polski, nie jest to duża populacja. Wydaje się, że rząd upiera się przy niewłączaniu ich do grupy priorytetowej tylko dlatego, by nie przyznać się do błędu – uważa prof. Paweł Kubicki, socjolog z Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej. – Wizerunkowo rządowi i tak bardziej opłaca się rozdysponować wszystkie szczepionki według rocznika urodzenia niż zmieniać koncepcję. Choć dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów wiąże się to ze stratami na zdrowiu, w skrajnych przypadkach nawet ze śmiercią, i brakiem postępów w rehabilitacji czy w terapii – dodaje.

Jolanta Budzowska, radca prawny reprezentująca poszkodowanych pacjentów, nie ma wątpliwości, że zgodnie z prawem niepełnosprawni powinni być zaliczeni do grup priorytetowych.

cały artykuł
autor: Karolina Kowalska
źródło: https://www.rp.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content