Niepełnosprawni pracownicy w dobie pracy zdalnej. Niewykorzystany potencjał?

Niepełnosprawni pracownicy w dobie pracy zdalnej. Niewykorzystany potencjał?

Niespodziewany wybuch pandemii spopularyzował pracę zdalną. Mogłoby się zatem wydawać, że możliwości zawodowe niepełnosprawnych pracowników powinny być obecnie większe niż przed dwoma laty. Niestety okazuje się, że tak nie jest. Potwierdzeniem tego są doniesienia Manpower, z których wynika, że oferty pracy dla osób z niepełnosprawnościami nadal dotyczą przede wszystkim takich stanowisk, na których świadczenie pracy oznacza konieczność pojawienia się w miejscu pracy. Z tego tez powodu niepełnosprawni pozostają grupą pracowników, których potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Warto to zmienić zwłaszcza dziś, gdy rynek pracy zmaga się z największym od 1,5 dekady brakiem talentów.

W wyniku zagrożenia zdrowotnego, związanego z pandemią COVID-19, pomiędzy marcem a wrześniem 2020 roku na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami można było zaobserwować wyraźną stagnację.

Pracodawcy, ze względu na dynamiczne zmiany w środowisku biznesowym, wstrzymywali swoje plany rekrutacyjne. Jednocześnie konsultanci Manpower zauważali znacznie mniejsze zainteresowanie podjęciem lub zmianą pracy wśród kandydatów z niepełnosprawnościami. Szczególnie dotyczyło to osób z chorobami przewlekłymi, dla których zarażenie koronawirusem było dużym ryzykiem. Obecnie jednak większość nauczyła się już funkcjonować w tej nowej, pandemicznej rzeczywistości. Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami poszukuje możliwości zwiększenia swojej aktywności zawodowej – tłumaczy Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z Manpower, lider projektu zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

– To dobra wiadomość dla pracodawców, borykających się z największym od 15 lat niedoborem talentów. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią cenną, a często niezagospodarowaną grupę pracowników. Zatrudnienie ich jest więc szansą zarówno dla samych kandydatów, jak i przedsiębiorców – dodaje.

 

cały artykuł
źródło: https://www.egospodarka.pl/