Niepełnosprawni wciąż poza rynkiem pracy. Nierówna walka ze stereotypami

Niepełnosprawni wciąż poza rynkiem pracy. Nierówna walka ze stereotypami

– Szukając pracy można spotkać się z taką odmową: nie mogę pani zatrudnić, bo na tym stanowisku trzeba przenosić ciężkie segregatory. Problem ciężkich segregatorów znika, kiedy pojawia się empatia i chęć zrozumienia. Często drobna pomoc pokonuje wszelkie bariery. Wiele zależy od pracodawcy i współpracowników – powiedziała polsatnews.pl Katarzyna Malinowska, podopieczna i pracownik Fundacji Avalon.

Justyna Kieruzalska, graficzka z uho.studio i edukatorka pracująca w lubelskiej Galerii Labirynt, nie słyszy od urodzenia.

– Przy znalezieniu pracy zazwyczaj spotykam się z trudnością w spełnianiu oczekiwań pracodawców, w moim przypadku wiąże się to najczęściej z barierą językową. Porozumiewam się na zasadzie kartki i długopisu. To, niestety, nie uatrakcyjnia wizerunku w oczach pracodawców, bo często nie wyobrażają sobie obsługi klienta przez kogoś, kto nie słyszy – mówi w rozmowie z polsatnews.pl.

Kobieta zwraca uwagę na to, czym kierować się, szukając zatrudnienia.

– Warto docierać do pracodawców, którzy mają większą świadomość na temat potrzeb takich ludzi. Na szczęście, w ostatnich czasach coraz więcej mówi się o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Praca Bez Barier – agencja pracy dla osób głuchych – pomaga w znalezieniu odpowiedniego dla nich zatrudnienia zgodnie z ich predyspozycjami. Wszystko za pomocą tłumacza Migam (usługa połączenia wideo z tłumaczem języka migowego z poziomu przeglądarki internetowej, aplikacji mobilnej oraz dowolnego urządzenia wyposażonego w kamerę i z podłączeniem do internetu – red.) – dodaje.

 

Czytaj cały artykuł
Autor: polsatnews.pl
Źródło: polsatnews.pl



Facebook
LinkedIn
Skip to content