Pełnomocnik rządu zapowiada powstanie sieci centrów doradczych dla osób z niepełnosprawnością

Pełnomocnik rządu zapowiada powstanie sieci centrów doradczych dla osób z niepełnosprawnością

– Wraz z PFRON-em rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem sieci centrów doradczych na temat zaawansowanych technologii dla osób niepełnosprawnych – powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Wiceminister Wdówik wyjaśnił, że w ramach działalności sieci centrów doradczych specjaliści w sposób profesjonalny i niezależny pomogą w dopasowaniu właściwego rozwiązania z zakresu tzw. technologii asystujących, dopasowanego do rodzaju niepełnosprawności, wykonywanych zadań oraz wieku osoby.

– Mimo że istnieje wiele fundacji i stowarzyszeń o dużym doświadczeniu w tej dziedzinie, to zdecydowałem się na tworzenie centrów w oparciu o struktury PFRON, aby zagwarantować dobór sprzętu maksymalnie wolny od oddziaływań firm go sprzedających – mówił.

Ponadto, jak przypomniał rządowy pełnomocnik, w ramach Funduszu Solidarnościowego w ubiegłym roku uruchomione zostały programy dotyczące opieki wytchnieniowej, usług asystenckich i opiekuńczych, a także centrów opiekuńczo-mieszkalnych, które były realizowane przez samorządy. Paweł Wdówik stwierdził jednak, że nie wszystkie samorządy zwróciły się po środki na te cele.

Dlatego – mówił – „w tej chwili przygotowujemy najważniejszy, według nas, program usług asystenckich dla organizacji pozarządowych”. Organizacje te miałyby uzupełnić luki z tych obszarów kraju, które nie zgłosiły się po pieniądze na poziomie samorządowym. Wiceminister Wdówik wyjaśnił, że to bardzo ważny program, który daje osobom z niepełnosprawnościami poczucie niezależności w życiu.

– Szczegóły tego programu zostaną ogłoszone niebawem – zapowiedział.

Cały artykuł
Autor: PAP
Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/Skip to content