PFRON w 2019 r. 5,5 mld na wsparcie niepełnosprawnych

PFRON w 2019 r. 5,5 mld na wsparcie niepełnosprawnych

Ponad 3,4 mld zł PFRON planuje przeznaczyć w 2019 r. m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami – poinformowała prezes Funduszu Marlena Maląg. Samorządy na rehabilitacją zawodową i społeczną mają otrzymać blisko 1,5 mld zł.

 

Według danych PFRON w Polsce żyje ok. 3 mln 115 tys. osób z niepełnosprawnościami (w tym ok. 2,9 mln ma 15 i więcej lat). Liczba osób niepełnosprawnych bezrobotnych i poszukujących pracy to około 70 tys. W Zakładach Aktywności Zawodowej zatrudnionych jest 4 tys. 872.

 

5,5 mld złotych na wsparcie

Prezes PFRON Marlena Maląg poinformowała, że Fundusz przeznaczy w tym roku 5,5 mld zł (więcej o 930 mln zł w porównaniu do 2015 r.) na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. – Pieniądze te są przede wszystkim przekazywane na wsparcie osób niepełnosprawnych, wsparcie pracodawców – powiedziała.

 

3,5 mld dla pracodawców

Jak zaznaczyła, ok. 3,4 mld zł trafi do pracodawców w formie dofinansowania do wynagrodzeń lub na refundację składek osób z niepełnosprawnościami, które prowadzą firmę. PFRON poinformował, że do organizacji pozarządowych na rehabilitację zawodową i społeczną może trafić 247 mln. Fundusz planuje też większe wydatki na programy m.in. „Aktywny Samorząd” lub „Absolwent”, które pomagają w rehabilitacji zawodowej i integracji społecznej (248 mln zł – więcej o 150 mln).

 

Aktywizacja niepełnosprawnych wyzwaniem

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że wyzwaniem dla polskiego rynku pracy jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. – Według danych BAEL choroba lub niepełnosprawność jest trzecią przyczyną bierności zawodowej. Sytuacja osób niepełnosprawnych jest szczególna. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością mogą być zaktywizowane, mogą pracować. Ale część osób chce podjąć zatrudnienie, chce wrócić na rynek pracy, a naszym obowiązkiem jest im to umożliwić – mówiła.

Czytaj cały artykuł

Autor: Paweł Żebrowski

Źródło: prawo.plFacebook
LinkedIn
Skip to content