Plan budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych powstanie do końca stycznia – podało MRPiPS

Plan budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych powstanie do końca stycznia – podało MRPiPS

– W tej chwili powstaje plan działań, które będą realizowane i finansowane w ramach budowy wsparcia systemu osób niepełnosprawnych. Do końca stycznia będzie on ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej – poinformował sekretarz stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz w środę, 23 stycznia.

Danina solidarnościowa

Minister Michałkiewicz przypomniał na konferencji prasowej, że w listopadzie minionego roku uchwalona została ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

– Ta ustawa będzie finansowała różnego rodzaju działania na rzecz osób niepełnosprawnych. W tej chwili powstaje plan działań, które będą realizowane i finansowane w ramach budowy wsparcia systemu osób niepełnosprawnych; do końca stycznia będzie on ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej – podkreślił.

Dostępniejsze mieszkania

Jak poinformował, w planie tym położony będzie nacisk m.in. na mieszkania i dostęp do mieszkań – dostosowanie ich dla osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie dostępu do kupna lub wynajmu.

– Mamy też program, który będzie likwidował barierę w dostępie do domów jednorodzinnych – będziemy finansować instalowanie wind oraz tworzenie podjazdów – powiedział Michałkiewicz.

Wskazał również, że planowane jest stworzenie usług dla osób z niepełnosprawnością – program opieki oraz asystentury, aby, jak zaznaczył, „poprzez wsparcie była szansa na samodzielne życie”.

Zaopatrzenie medyczne

Sekretarz stanu w MRPiPS zwrócił również uwagę na program przygotowany przez ministerstwo zdrowia, który przewiduje „nowe usługi i świadczenia związane z rehabilitacją i zaopatrzeniem wyrobów medycznych, żeby i rehabilitacja i wyroby były dostępne dla osób niepełnosprawnych oraz uwzględniały ich potrzeby”.

Z kolei Ministerstwo Środowiska, jak dodał Michałkiewicz, przygotowało „duży program udostępnienia parków narodowych dla osób niepełnosprawnych” – podkreślił.

Aktywizacja zawodowa

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg wskazała, że „przede wszystkim zadaniem PFRON jest aktywizacja osób niepełnosprawnych, dążenie do tego, żeby jak najwięcej osób znalazło się na otwartym rynku pracy”. Jej zdaniem, „obecny rząd ma w tej dziedzinie sukcesy. Trzeba zwrócić uwagę na budżet Funduszu, który na 2019 rok (…) wyniósł ponad 5,5 mld złotych”.

Maląg podkreśliła, że od 2015 roku do 2019 liczba pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością wzrosła o 9 proc; z kolei aktywność zawodowa tej grupy wynosi ponad 30 proc.

 

Więcej:http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/730723

Źródło:PAP



Facebook
LinkedIn
Skip to content