Polski Ład skomplikuje życie przedsiębiorcy. Dodatkowe koszty i czas

Polski Ład skomplikuje życie przedsiębiorcy. Dodatkowe koszty i czas

Polski Ład to nie tylko nowe obciążenia fiskalne. Zdaniem ekspertów zmiany w podatkach skomplikują samą obsługę księgową przedsiębiorstw. Doradcy podatkowi zwracają uwag na obowiązek comiesięcznego wskazywania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zdaniem eksperta podatkowego Piotra Juszczyka, cytowanego przez PAP, zmiany wpłyną na prawie każdego przedsiębiorcę w związku z tym, że składka zdrowotna liczona ma być od dochodu i nie może być mniejsza niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 270 zł w przyszłym roku. Obecnie realne obciążenie wynosi 53 zł. W związku z tym minimalna podwyżka danin to 213 zł miesięcznie — powiedział doradca podatkowy.

Według Juszczyka najbardziej stracą przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach podatku liniowego. – Wprowadzenie składki zdrowotnej 4,9 proc . liczonej od dochodu jednocześnie z brakiem możliwości jej odliczania, prowadzi do jednego: podatnicy rozliczający się na zasadach podatku liniowego nie zapłacą podatku 19 proc. Realne obciążenie publicznoprawne od dochodu wyniesie 23,9 proc. – wyjaśnia ekspert.

Cały artykuł
Autor: PAP
Źródło: https://www.wp.pl/