Polski Ład uderza w osoby z niepełnosprawnościami. Będzie apel do ministra finansów

Polski Ład uderza w osoby z niepełnosprawnościami. Będzie apel do ministra finansów

Przez zmiany w Polskim Ładzie wypłaty z 1 proc. PIT, jakie otrzymują osoby z niepełnosprawnościami mogą, być znacznie mniejsze. Tym bardziej, że osoby mało zarabiające i emeryci stanowią najbardziej rzetelną grupę darczyńców 1 proc. Niepełnosprawni i ich opiekunowie apelują do Ministerstwa Finansów o zwiększenie 1 proc. do 1,2 proc.

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, wpływy z PIT spadną, więc spadną też i środki, jakie z podatku otrzymują rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Pisaliśmy o tym w Business Insider. Ministerstwo Finansów podaje, że dzięki zmianom w Polskim Ładzie 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Do tego niższe podatki ma zapłacić 18 mln Polaków.

– Jak wskazują badania, to właśnie ta grupa najczęściej przekazywała swój 1 proc. podatku. Osoby mało zarabiające i emeryci stanowili najbardziej rzetelną grupę darczyńców 1 proc. Dlaczego? Podejrzewam, że powodem są po pierwsze, niskie dochody i zrozumienie osób w potrzebie, po drugie, fakt, że często w inny sposób nie są w stanie udzielić komuś wsparcia – mówi cytowana przez „Wyborczą” Agnieszka Jóźwicka, mama sześcioletniego Olinka, który wskutek komplikacji urodził się w stanie ciężkim w 27. tygodniu ciąży, i redaktor naczelna portalu NaRencie.pl.

 

cały artykuł
autor: Business Insider Polska 
źródło: https://businessinsider.com.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content