Polskie Radio, Polskie Radio 24: Gala finałowa konkursu Lodołamacze 2020 za nami. Laureaci odebrali nagrody

Polskie Radio, Polskie Radio 24: Gala finałowa konkursu Lodołamacze 2020 za nami. Laureaci odebrali nagrody

Uhonorowanie i docenienie pracodawców oraz instytucji i organizacji, które wyróżnia wrażliwość społeczna na potrzeby innych to główna idea konkursu Lodołamacze. Na Zamku Królewskim w Warszawie na gali finałowej konkursu zwycięzcy odebrali dyplomy i statuetki.

Jak zaznaczył prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając, „nagrodzeni przełamują stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami”. – Są otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych i dają im szansę na pracę i rozwój – dodał prezes.

W gali uczestniczyła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, która obejmuje konkurs honorowym patronatem. Pierwsza dama mówiła podczas uroczystości, że ten jubileuszowy, organizowany już po raz piętnasty konkurs stał się „jedną z ważniejszych inicjatyw promujących integrację społeczną”.

– Przez prowadzenie takiej polityki społecznej pozwalają państwo, by osoby niepełnosprawne szły śladem znanego astrofizyka Stephena Havkinga, który powiedział, że irytowanie się niepełnosprawnością byłoby stratą czasu i że trzeba iść ze swym życiem do przodu – stwierdziła pierwsza dama.

 

Martyna Mucha z firmy ABC Service z Wrocławia, która otrzymała nagrodę w kategorii „Zatrudnienie Chronione” (IAR)

Zaznaczyła, że dzięki licznym kontaktom ze środowiskiem osób niepełnosprawnych przekonała się, że w tym środowisku jest szczególnie dużo osób wielkich duchem, marzeniami, ambicjami i determinacją. Dodała, że „zatrudnianie osób niepełnosprawnych to inwestowanie w dobrego pracownika”. – Zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest trendy – podkreślała Agata Kornhauser-Duda.

W tym roku nagrody wręczone zostały w dziewięciu kategoriach, m.in. Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy, Przyjazna Przestrzeń, Instytucja czy Zdrowa Firma. Kapituła przyznała też tytuły honorowe. Super Lodołamacza otrzymała Futbolowa Banda – akademia piłkarska dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi.

 

Łukasz Kacprzak, trener i koordynator Futbolowej Bandy – laureata Super Lodołamacza (IAR)

Siostrze Małgorzacie Chmielewskiej przyznano Lodołamacza Specjalnego, a wyróżnienie w tej kategorii otrzymał doktor Krzysztof Kurowski zajmujący się prawami osób z niepełnosprawnościami. Jest autorem wielu publikacji z tego zakresu, w tym monografii „Wolności i prawa człowieka i obywatela z perspektywy osób z niepełnosprawnościami”.

Doktor Kurowski podkreślił, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, by w pełni się realizować. Trzeba tylko prowadzić mądrą politykę społeczną, by było to łatwiejsze.

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik
Autor: JAR, PAP
Źródło: https://www.polskieradio.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content