30 kwi Prekonsultacje do ustawy o asystencji osobistej
Wczoraj, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, miały miejsce istotne prekonsultacje dotyczące projektu ustawy o asystencji osobistej. Blisko cztery godziny dyskusji, w których uczestniczyły osoby z niepełnosprawnościami, ich rodzice, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz obywatele, miały na celu wypracowanie jak najlepszego kształtu nowych przepisów regulujących tę kwestię. Nie zabrakło również głosu POPON, który reprezentowała dyrektor generalna Magdalena Słonecka-Kuich.
Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślali, że prace nad ustawą są priorytetowe, z nadzieją, że już od 1 stycznia 2025 roku osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z usług asystenta. Finansowanie asystencji osobistej będzie zapewnione z Funduszu Solidarnościowego. Dyrektor Biura Osób Niepełnosprawnych, Pan Krzysztof Kosński, zaznaczył, że ilość godzin asystencji będzie uzależniona od realnych potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Aktualnie, równolegle trwają prace na prezydenckim projektem ustawy o asystencji – pisaliśmy o tym więcej tutaj https://popon.pl/nowa-inicjatywa-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami-prezydent-rp-wnosi-projekt-ustawy-o-asystencji-osobistej/
W ocenie ministerstwa nie spełnia on jednak oczekiwań środowiska osób z niepełnosprawnościami, dlatego też ministerstwo rozpoczęło pracę nad własnym projektem ustawy.
Jednym z kluczowych pytań, które się pojawiły się wśród członków naszej organizacji, jest czy wprowadzenie asystencji osobistej wpłynie pozytywnie na skuteczną rehabilitację zawodową osób z niepełnosprawnościami? Jest to kwestia, która budzi zainteresowanie i zmusza do refleksji. Dlatego też, zwracamy się do naszych członków, pracodawców, aby podzielili się swoimi przemyśleniami i postulatami dotyczącymi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami. Wasze opinie są niezmiernie istotne. Zebrane postulaty zostaną przez nas opracowane i przekazane do ministerstwa, aby wpłynęły na kształt ostatecznej ustawy.
Wierzymy, że wspólnymi wysiłkami możemy stworzyć bardziej sprawiedliwe i wspierające środowisko dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego też, zachęcamy do aktywnego udziału i współpracy.
Foto źródło: MRPiSP