18 lis Radio ESKA: To pierwsze takie wydarzenie we Wrocławiu. Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami
Jak wskazują dane, statystycznie na Dolnym Śląsku jest 12 proc. osób z niepełnosprawnościami, które są bezrobotne. W praktyce jednak wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ liczba ta wzrasta do nawet 60 proc. Aby obalać mity i promować wzajemną współpracę, we Wrocławiu zorganizowano Pierwszą Dolnośląską Giełdę Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami. Sprawdź, jak to wygląda.
Na Dolnym Śląsku bezrobocie nie jest stosunkowo wysokie. Wynosi ono około pięć proc. Statystycznie, osób z niepełnosprawnościami, które nie mają pracy, jest z kolei 12 proc. W praktyce wygląda to jednak inaczej, ponieważ liczba ta wzrasta do nawet 50-60 proc.
– Większość ofert jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. To wydaje mi się, że jest dobre. Problem jest tylko taki, że niewielka liczba osób z niepełnosprawnościami faktycznie się rejestruje. Bardzo duże jest to bezrobocie pośród osób z niepełnosprawnościami, które wykracza poza oficjalne rejestry. Te osoby po prostu nie trafiają do tego wsparcia publicznych służb zatrudnienia
wyjaśnia Bartosz Kotecki, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, w rozmowie z TVP3 Wrocław.
Co ciekawe, osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej zatrudniane są do pracy zdalnej, którą można wykonywać z domu. Jak podkreśla wicewojewoda dolnośląski, Piotr Sebastian Kozdrowicki, w rozmowie z lokalną telewizją, istnieje bardzo duży segment działań w obszarze IT, który polega m.in. na analizie i wprowadzaniu danych do komputera.
– Przede wszystkim osoby niepełnosprawne najwięcej zatrudnień znajdują w ochronie czy sprzątaniu, ale to jest trochę taki stereotyp. Świetnie się sprawdzają na przykład na stanowiskach biurowych czy przy montażu. Fantastycznymi pracownikami są osoby z upośledzeniem umysłowym, które bardzo często obsługują McDonald, KFC