Radio Kielce: Świętokrzyscy „Lodołamacze” nagrodzeni

Radio Kielce: Świętokrzyscy „Lodołamacze” nagrodzeni

Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Muzeum Narodowe w Kielcach, Uzdrowisko Busko-Zdrój oraz firma Marbo – to placówki i firmy z województwa świętokrzyskiego, które zostały laureatami 14 regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu Lodołamacze 2019, obejmującego województwa małopolskie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.

 

Uroczysta gala odbyła się w Lublinie. W ramach akcji nagradzane są firmy, instytucje i osoby podejmujące różnego rodzaju inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych. Jak powiedział Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem członek kapituły konkursowej, w tym roku o tytuł „Lodołamacza” ubiegało się kilkadziesiąt osób, firm i instytucji z naszego regionu.

 

– Po raz pierwszy z mojej inicjatywy regionalna kapituła „Lodołamaczy” obradowała w Kielcach, stąd też i tyle zgłoszeń z naszego regionu. To bardzo prestiżowa nagroda, pokazująca, że współczesnym synonimem rozwoju nowoczesności i demokracji jest dbałość i wrażliwość na potrzeby osób niepełnosprawnych – dodał senator Krzysztof Słoń.

 

Statuetkę „Lodołamacza 2019” w kategorii Instytucja otrzymało Muzeum Narodowe w Kielcach. Jak powiedział Robert Kotowski, dyrektor placówki, to dla muzeum ogromne wyróżnienie i docenienie działań podejmowanych na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem w dostępności do dóbr kultury.

 

– Od wielu lat staramy się, by muzeum było dostępne dla wszystkich, również dla osób z różnymi dysfunkcjami. Przygotowujemy różnorodne programy edukacyjne. Jesteśmy również pionierami w muzoterapii skierowaną także do osób niepełnosprawnych. Ta nagroda to dla nas ogromna satysfakcja i poczucie docenienia naszych działań podejmowanych w tym zakresie – dodał Robert Kotowski.

Z kolei wyróżnienie otrzymał Andrzej Janowski, niepełnosprawny trener bocci w Kielc.

 

Natomiast gala finałowa konkursu „Lodołamacze” odbędzie się 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

LISTA WSZYSTKICH LAUREATÓW 14 REGIONALNEGO ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LODOŁAMACZE 2019

 

Autor: Iwona Murawska
Źródło: http://www.radio.kielce.plSkip to content