Radio Lublin: „Likwidują bariery w naszej mentalności”. Wręczono statuetki Lodołamaczy

Radio Lublin: „Likwidują bariery w naszej mentalności”. Wręczono statuetki Lodołamaczy

Lubelskie instytucje i organizacje zostały nagrodzone podczas regionalnej gali 16. konkursu Lodołamacze. Statuetki otrzymały instytucje, organizacje i osoby działające na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych z regionów: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Honorowy tytuł Super Lodołamacza 2021 otrzymała Fundacja Alpha, która niesie pomoc dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem.

W kategorii otwarty rynek pierwsze miejsce zdobyła spółka Intrograf – producent opakowań kartonowych i ulotek, a trzecie – Wytwórnia Makaronu Domowego Pol-Mak z Ludwina. W kategorii instytucja drugie miejsce zajął powiat łęczyński.

Wyróżnienia trafiły do: Zakładu Aktywności Zawodowej Misericordia z Lublina, Uniwersytetu Przyrodniczego, a także dziennikarki Radia Lublin Agnieszki Krawiec.

Członek kapituły konkursu, senator Krzysztof Słoń podkreślał, że wybór nagrodzonych i wyróżnionych jest jednocześnie trudny i przyjemny: – Będąc członkiem kapituły od kilkunastu lat widzę, jak zmienia się krajobraz naszego kraju jeśli chodzi o wsparcie osób niepełnosprawnych, o integrację społeczną/ To są zjawiska bardzo satysfakcjonujące. Cieszę się z tego, że każdy z naszych regionów potrafi nominować firmy, instytucje, organizacje, wreszcie indywidualne osoby do tego zaszczytnego tytułu.

– Lodołamacze to konkurs, który promuje właściwe postawy wobec osób niepełnosprawnych. Obejmuje to zatrudnianie osób niepełnosprawnych w tym najwyższym, najlepszym poziomie, działania na rzecz osób niepełnosprawnych i mówienie o osobach niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Jesteśmy organizacją, która także zatrudnia osoby niepełnosprawne. Promujemy takie postawy, które pozwalają tworzyć najlepsze biznesy, najlepszą działalność właśnie w oparciu o współpracę z osobami niepełnosprawnymi. Chcemy pokazać, że można, że należy to robić i jak należy to robić.

– Ta nagroda pozwoli nam na pozyskanie nowych klientów. A przede wszystkim mamy nadzieję, że dzięki dodatkowym środkom uzyskanym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uda nam się zwiększyć zatrudnienie przy naszej obecnej działalności – mówi Arkadiusz Sadowski, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej Misericordia w Lublinie. – Cieszymy się bardzo, że jako zakład aktywności zawodowej mogliśmy działać również w tak trudnym roku poprzednim, covidowym. Udało nam się przetrwać z naszą działalnością bardzo trudną, gastronomiczną. Nie mieliśmy ani jednego dnia przerwy w produkcji. Bardzo cieszymy się, że poprzez decyzję naszych władz zakłady aktywności zawodowej na terenie naszego kraju nie zostały zamknięte.

– To jest na pewno nagroda za ciężką pracę, nagroda dla wszystkich naszych osób i przede wszystkim motywacja do dalszej pracy – mówi Michał Pelczarski, wicestarosta łęczyński. – Takie wyróżnienia pokazują, że warto się postarać i warto coś takiego osiągnąć. Generalnie staramy się wspierać wszystkich naszych mieszkańców, natomiast rzeczywiście zwracamy szczególnie uwagę na osoby starsze, wykluczone, niepełnosprawne. Staramy się korzystać ze wszystkich możliwości dofinansowania różnego rodzaju działań. Mamy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, pierwsze w Polsce, utworzone dla osób niepełnosprawnych. Korzystamy z usług opiekuna, asystenta, innych rozwiązań, które oferuje PFRON czy nasze rozwiązania urzędowe. Plus jako wszystkie nasze podmioty, PCPR czy inne instytucje, staramy się cały czas coś robić dla osób niepełnosprawnych, żeby łatwiej funkcjonowało im się w życiu codziennym.

– Osób z orzeczeniem o niepełnosprawności jest w Polsce tak wiele, że należy im się miejsce w mediach, tak jak i w życiu – mówi dziennikarka Polskiego Radia Lublin Agnieszka Krawiec. – Dlatego cieszę się, że w Radiu Lublin możemy pokazywać zarówno problemy osób z niepełnosprawnościami i podpowiadać jak te problemy zwalczać, ale i że możemy pokazywać dobre strony osób z niepełnosprawnością – ich pasje, codzienność, pracę, rozwój. Wierzę, że jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na to, żeby osoby z niepełnosprawnością były także na antenie, w gazecie, w telewizji ekspertami w swoich dziedzinach. Wierzę, że misją mediów jest zmiana stereotypów, zmiana myślenia, podejścia do tematu niepełnosprawności, zmiana świata na lepsze. I cieszę się, że możemy to wspólnie w Radiu Lublin, wspólnie ze Słuchaczami, robić.

Honorowy tytuł Super Lodołamacza 2021 otrzymała Fundacja Alpha. – To dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Anna Prokopiak z Fundacji Alpha. – Nasza fundacja pracuje na rzecz całego środowiska ze spektrum autyzmu. Myślę, że ten Lodołamacz to taki kawałek świata bardziej przyjaznego, bardziej dostępnego dla osób ze spektrum autyzmu. To już nie tylko diagnoza, ale też praca, życie, studiowanie. Mam ogromną nadzieję, że to właśnie pozwoli na to, żeby osoby ze spektrum autyzmu były bardziej obecne w przestrzeni społecznej.

– Lodołamacz to już ugruntowane w naszej świadomości określenie – podkreśla Krzysztof Słoń. – Lodołamacz jako ten, kto na co dzień likwiduje bariery i w naszej przestrzeni życiowej, w architekturze, w dostępności. Ale dla mnie przede wszystkim ważne jest to, że ci wszyscy Lodołamacze likwidują bariery w naszej mentalności.

Zwycięzcy etapu regionalnego wezmą udział w finale ogólnopolskim.

MaK/ opr. DySzcz

źródło: https://radio.lublin.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content