Rząd wprowadza korekty w Polskim Ładzie. Oto szczegóły

Rząd wprowadza korekty w Polskim Ładzie. Oto szczegóły

Rząd planuje zmiany w Polskim Ładzie. Zamierza rozszerzyć ulgę dla klasy średniej (dochody do 12800 zł) na dochody z emerytury, renty, świadczenia ZUS, umowy-zlecenia i dla nauczycieli akademickich – poinformował na piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Osoby zarabiające do 12800 zł brutto miesięcznie mają zyskiwać na reformie lub ma być ona dla nich neutralna.

Ulga zostanie rozszerzona także dla samotnych rodziców. W przypadku samotnych rodziców osoby płacące niższy podatek niż 1500 zł (kwota ulgi) będą mogły otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi. Z tych zmian ma skorzystać 320 tys. podatników.

Rząd planuje także wyrównanie dla Organizacji Pożytku Publicznego związane z tzw. 1 proc. Chodzi o to, że takie organizacje mają mieć zagwarantowane, że od 2023 r. za rok podatkowy 2022 otrzymają nie mniej niż w latach poprzednich (tak jak do tej pory mechanizm będzie uzależniony od wskazania OPP przez podatników). – W 2022 r. OPP nie odczują zmian w podatkach. Otrzymają środki z 1 proc. według starych zasad, czyli na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r. – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Były potknięcia, są korekty
– Polski Ład to najbardziej solidarnościowa reforma systemu podatkowego – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział kolejne zmiany. – Chcemy, żeby Polacy zarabiali więcej – dodał szef rządu.

Przypomniał, że Polacy dobrze zarabiający (powyżej 20 tys.) płacili procentowo składkę zdrowotną niższą, niż te osoby, które zarabiały dużo mniej. – Kwota wolna powoduje, że do 30 tys. zł rocznie nie zapłacimy podatku. Poszerzamy tę zmianę o dodatkowe rozwiązania – mówił. – Nie przymykamy oczu na jakiekolwiek potknięcia. Nakazałem ministrowi finansów pracę w trybie natychmiastowym; już wyrównano wynagrodzenia dla służb mundurowych – podkreślił Morawiecki.

 

cały artykuł
autor: Bartosz Bednarz
źródło: https://biznes.interia.pl