Rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu niepełnosprawnych. „Ten program wkrótce powstanie”

Rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu niepełnosprawnych. „Ten program wkrótce powstanie”

Mamy bardzo niski wskaźnik osób niepełnosprawnych zainteresowanych aktywnością zawodową. Pracujemy nad narodowym programem zatrudnienia tej grupy osób – poinformował w środę w Lublinie wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Wiceminister Wdówik uczestniczył w środę w konferencji prasowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim dotyczącej podpisania porozumienia między uczelnią a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że w Polsce pracuje 28,7 proc. osób z niepełnosprawnościami.

„W Strategii na Rzecz Osób Niepełnosprawnych jest założenie, że w 2030 r. tych osób zatrudnionych będzie 40 proc.” – dodał.

Wiceminister Wdówik podkreślił, że aktualny wskaźnik zatrudnienia na poziomie 28,7 proc. lokuje Polskę w końcówce krajów europejskich. „Ciekawy parametr jest taki, że pojęcie osób aktywnych zawodowo obejmuje osoby zatrudnione i poszukujące pracy. Gdybyśmy teraz popatrzyli na różnicę, jaka tam jest, to tych osób poszukujących pracy jest 2 proc. 26,5 proc. to osoby, które już pracują. Oznacza to, że mamy bardzo niski wskaźnik osób zainteresowanych aktywnością zawodową” – wskazał Wdówik.

cały artykuł
autor: PAP/JP
źródło: https://www.pulshr.pl/