Rząd zdecydował. Wzrosną dopłaty do wynagrodzeń niepełnosprawnych

Rząd zdecydował. Wzrosną dopłaty do wynagrodzeń niepełnosprawnych

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął nowelizację ustawy, która zwiększy w przyszłym roku dofinansowanie wynagrodzeń pracowników ze znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Wzrost ma być odpowiednio o 450, 150 i 50 zł.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy z o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Za jego sprawą od stycznia 2023 r. wzrośnie wysokość dofinansowanie wynagrodzeń pracowników ze znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Będzie wynosiło odpowiednio 2400 zł, 1350 zł i 500 zł miesięcznie. Obecnie dofinansowania pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności wynosi 1950 zł, z umiarkowaną niepełnosprawnością — 1200 zł, a z lekką z 450 zł. To zaś oznacza, że musi się zwiększyć wysokość dotacji dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W tym roku wynosiła ona 676,5 mln zł, a w przyszłym ma wynieś 1,08 mld zł.

Projekt nie przewiduje jednocześnie waloryzacji dopłat do pracowników, którzy dodatkowo mają szczególne schorzenia jak choroba psychiczna czy padaczka.

 

cały artykuł
autor: jol
źródło: https://businessinsider.com.pl/Skip to content