
12 lip Stanisława Celińska Ambasadorem Konkursu Lodołamacze 2021
STANISŁAWA CELIŃSKA
Znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o niezwykle wszechstronnym talencie.
W 1969 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym.
W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). Rola młodej Żydówki Niny, której rodzina została wymordowana w czasie wojny, o mały włos nie przyniosła jej nagrody aktorskiej na MFF w Cannes. W dekadzie lat 70-tych była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994).
Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego.
Słynie także ze znakomitych ról teatralnych. Poza występami u Erwina Axera i Krzysztofa Warlikowskiego, jedną z najważniejszych, scenicznych kreacji była rola w monodramie według „Księgi Hioba” w reżyserii Bohdana Cybulskiego, zatytułowanym „De Profundis” (1984, nagroda Ministra Kultury i Sztuki za szlachetną formę poetyckiej interpretacji poezji).
W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.
Najnowszą kreacją tej wybitnej aktorki jest rola pieśniarki, której najlepszą recenzją są niezliczone nagrody jakie otrzymała za podwójnie platynową „Atramentową”, złoty „Suplement”
i złote kolędy „Świątecznie, m.in. podczas 53 KFPP w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem. W maju 2018 r. ukazała się kolejna płyta artystki pt. „Malinowa” składa się w większości z autorskich tekstów, do których muzykę skomponował Maciej Muraszko. Laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii: Album Roku Muzyka Poetycka za album „Malinowa…”.
W maju 2020r. odbyła się premiera piątej płyty pt. „Jesienna”, do której wszystkie teksty napisała Stanisława Celińska, a muzykę w całości skomponował Maciej Muraszko.
WYBRANA DYSKOGRAFIA
2002 „Ptakom podobni” – Złota Kolekcja
2009 „Atramentowa rumba” – utwór napisany specjalnie dla Stanisławy Celińskiej z którym wystąpiła w Koncercie Premier 46. KFPP Opole 2009 (muzyka Maciej Muraszko, słowa Marcin Sosnowski) – 40 lat wcześniej Artystka zadebiutowała jako piosenkarka na VII KFPP Opole 1969 utworem z muzyką Romana Orłowa i słowami Włodzimierza Ścisłowskiego
2010 „Uciekaj moje serce” – Artystka wzięła udział w nagraniu specjalnego albumu „Cudowny Świat” dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religii
2012 „Nowa Warszawa” – album z utworami o Warszawie nagrany wspólnie z pianistą Bartłomiejem Wąsikiem i The Royal String Quartet
2015 „Atramentowa …” – na tej wyjątkowej płycie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej; niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski; ponadto Maciej Muraszko zaaranżował na nowo ulubione utwory Artystki, które dzięki nowemu wykonaniu nabrały niezwykłej pogody ducha
„Atramentowa …Suplement” – po sukcesie płyty „Atramentowa …” album uzupełniający
z dziewięcioma kolejnymi piosenkami Artystki
2016 „Świątecznie” – płyta z kolędami i pastorałkami
Album zawiera nie tylko kolędy, ale także pastorałkę Ernesta Brylla „Kiedyż to wzejdziesz gwiazdo niebieska”, a także dwie świąteczne piosenki, specjalnie napisane i skomponowane na tę okazję przez duet Celińska/Muraszko.
2018 „Malinowa…”
Poza utworami „Mija raz dwa” i „Ja – tu , Ty – tam”, do których słowa napisała Dorota Czupkiewicz, 12 jest autorstwa Stanisławy Celińskiej, muzykę skomponował
w całości Maciej Muraszko.
2020 „Jesienna…”
Piąty album w całości z autorskimi tekstami Artystki, do wszystkich utworów muzykę skomponował Maciej Muraszko.