Tarcza finansowa już działa. 100 mld zł do wzięcia

Tarcza finansowa już działa. 100 mld zł do wzięcia

W środę o 18.00 zaczął się nabór wniosków o pomoc dla mikro-, małych i średnich firm w ramach tarczy finansowej PFR, zwanej też tarczą 3.0.

Do rozdysponowania dla sektora MŚP jest 75 mld zł. 25 mld z tej puli trafi do mikrofirm, a 50 mld zł do małych i średnich.

W sumie tarcza ma wartość 100 mld zł, bo kolejne 25 mld zł pomocy trafi do dużych firm. Tu jednak PFR czeka jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej. Liczy, że dostanie ją najpóźniej w przyszłym tygodniu i wtedy ruszy przyjmowanie wniosków o pomoc od dużych spółek.

– W związku z Covid-19 na kilka miesięcy Grupa PFR zamieni się w szpital dla przedsiębiorstw zarażonych skutkami tego kryzysu. Nasz zespół będzie walczyć o każdą firmę i każde miejsce pracy. Lekarstwem będzie wsparcie finansowe o wartości 100 mld zł – zadeklarował w środę w czasie wideokonferencji Paweł Borys, prezes Grupy PFR.

PFR szacuje, że tarcza skierowana jest do 670 tys. firm.

– Są dwa proste warunki uzyskania pomocy – mówił premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając trzy tygodnie temu uruchomienie tarczy. – To utrzymanie działalności i niezwalnianie pracowników – wyjaśnił. Zapewnił przy tym, że uzyskanie pomocy będzie proste. – Nie będzie stosu dokumentów. Wystarczy oświadczenie, które będzie weryfikowane post factum. Wszystko można będzie załatwić online, tak żeby pieniądze na pensje pracowników szybko trafiły na konta przedsiębiorców – tłumaczył premier.

Pomoc wypłacana będzie w postaci subwencji. Wnioski w tej sprawie można składać za pośrednictwem 17 banków komercyjnych oraz banków spółdzielczych.

 

cały artykuł
autor: Piotr Skwirowski
źródło: https://www.rp.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content