TVP Rzeszów: Lodołamacze rozdane!

TVP Rzeszów: Lodołamacze rozdane!

W Rzeszowie rozdano nagrody i wyróżnienia w 18. edycji ogólnopolskiego konkursu Lodołamacze. Konkursowa kapituła nagrodziła firmy, instytucje oraz osoby, które w różny sposób wspierają niepełnosprawnych. Niemal w każdej kategorii wyróżniały się te z Podkarpacia.

W kategorii otwarty rynek pracy pierwsze miejsce zajął Wojewódzki Zespół Specjalistyczny w Rzeszowie. Na ponad 200 zatrudnionych tam pracowników około 20 procent to osoby z niepełnosprawnością. Chcąc pomóc pacjentom przychodnia nie tylko dostosowuje infrastrukturę. Z myślą o osobach głuchych i niedosłyszących, zatrudniła tłumacza języka migowego.

Józefa Misiewicz, dyr. Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie – Jest to pracownik, który na każdą wizytę umawia się z osobami głuchymi chodzi do lekarza, tłumaczy wszystko na migowy, zalecenia, które otrzymuje pacjent.

Za troskę o najmłodszych pacjentów oraz ich rodziny – pierwsze miejsce w kategorii instytucja otrzymała Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Pod swoją opieką – stacjonarnie, na oddziale – ma 19 podopiecznych. 39 – w hospicjum domowym.

Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci – Otaczamy wsparciem nie tylko samego pacjenta ale całą rodzinę. Oferujemy bezpłatnie sprzęt medyczny potrzebny do opieki nad dzieckiem, niezbędne środki medyczne, otaczamy też opieką psychologiczną rodzinę jeśli takiego wsparcia potrzebuje.

Statuetkę Lodołamacza 2023 za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii rehabilitacja społecznozawodowa otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej w Rzeszowie.

Sylwia Brzezowska, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej Polskiego Związku Organizatorów ZAZ i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzeszowie – ZAZ zatrudnia w tej chwili 103 osoby z niepełnosprawnościami te osoby pracują w różnych miejscach, głównie jest to gastronomia natomiast mamy tez usługi konfekcjonowania, produkujemy rękodzieło, podpałkę ekologiczną.

Konkurs Lodołamacze organizuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz fundacja FAZON. W ten sposób chcąc wyróżnić firmy oraz instytucje, które pomagają niepełnosprawnym, likwidują bariery i łamią krzywdzące stereotypy.

Barbara Pokorny, przewodnicząca Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych – Gala w Rzeszowie odbyła się dla czterech województw. W tym roku mamy największą liczbę zgłoszeń bo 450 firm zgłosiło się do konkursu.

W kategorii przyjazna przestrzeń pierwsze miejsce otrzymała Filharmonia Podkarpacka, natomiast w kategorii zdrowa firma zwyciężył ML System w Zaczerniu. Za podejmowanie tematyki społecznej wyróżniony został także dziennikarz Radia Rzeszów, Wojciech Wójcik.

 

źródło: https://rzeszow.tvp.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content