
08 lip Ustawa o dostępności produktów i usług już obowiązuje – komunikat POPON (08.07)
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych informuje, że w dniu 28 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze (Dz. U. poz. 731). Celem ustawy jest wprowadzenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej wymogów dostępności produktów i usług (tzw. Europejski akt o dostępności, ang. European Accessibility Act, EAA).
Czego dotyczy ustawa?
Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności określa:
- wymagania dostępności produktów i usług,
- obowiązki podmiotów gospodarczych w zakresie zapewniania spełniania wymagań dostępności produktów i usług,
- system, zasady i tryb sprawowania nadzoru rynku w zakresie zapewniania spełniania wymagań dostępności produktów i usług.
Ustawa odnosi się do dostępności produktów i usług dla wszystkich konsumentów, jednak jej przepisy odwołują się przede wszystkim do osób ze szczególnymi potrzebami, zwłaszcza do osób z niepełnosprawnościami, których potrzeby i możliwości stanowią swoisty wskaźnik dla spełnienia kryterium dostępności przez produkty i usługi.
Podmioty objęte regulacjami
Podmioty gospodarcze objęte zakresem ustawy mają obowiązek dostarczać produkty i świadczyć usługi, które spełniają wymagania dostępności w niej określone. Zapewnienie dostępności produktów jest obowiązkiem:
- producentów,
- upoważnionych przedstawicieli,
- importerów,
- dystrybutorów,
- usługodawców.
Produkty i usługi
Przepisy omawianej ustawy mają zastosowanie w odniesieniu do m.in:
1) komputerów ogólnego przeznaczenia i ich systemów operacyjnych,
2) terminali płatniczych i samoobsługowych,
3) bankomatów i wpłatomatów,
4) automatów biletowych,
5) urządzeń do odprawy,
6) czytników książek elektronicznych.
Jeśli chodzi o zapewnienie dostępności świadczonych usług, to wymogami ustawy objęte zostały m.in. usługi:
1) telekomunikacyjne,
2) dostępu do audiowizualnych usług medialnych,
3) bankowości detalicznej,
4) rozpowszechniania książek elektronicznych,
5) handlu elektronicznego itp.
Wyłączenia
Z obowiązku zapewnienia dostępności wyłączono m.in. usługi oferowane lub świadczone przez mikroprzedsiębiorców. Ponadto, obowiązuje okres przejściowy do 28 czerwca 2025 – produkty i usługi dostępne przed tym terminem mogą funkcjonować do końca okresu ich przydatności (np. terminale, umowy), ale bez retroaktywnego dostosowania.
Wytyczne PFRON
Wytyczne Prezesa Zarządu PFRON dla podmiotów gospodarczych w zakresie zapewniania spełniania wymagań dostępności produktów i usług znajdziesz pod tym linkiem: