Wiceminister Wdówik: za nowym systemem orzeczniczym pójdzie nowy system świadczeń

Wiceminister Wdówik: za nowym systemem orzeczniczym pójdzie nowy system świadczeń

– Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym w ciągu miesiąca lub dwóch rozpocznie swoje życie czy to przez konsultacje czy proces legislacyjny – powiedział wiceminister Paweł Wdówik podczas chatu, zorganizowanego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) 1 lipca.

Rozmowa poświęcona była sytuacji na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami i planów rządu dotyczących zmian systemu wsparcia tej grupy społecznej na rynku pracy.

Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zaznaczył, że w czasie roku pandemicznego trwały konsultacje ustawy o zatrudnieniu wspomaganym ze środowiskiem, w wyniku których pojawiły się nowe postulaty i koncepcje, które zostaną w niej uwzględnione.

Zmiana orzecznictwa

Krzysztof Kosiński, wiceprezes POPON, prowadzący spotkanie z wiceministrem Wdówikiem, zapytał m.in. o to, czy za planowaną zmianą systemu orzecznictwa, rząd planuje również wsparcie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

Zdaniem wiceministra, przede wszystkim musi zostać zapewniona kwestia konwersji starych orzeczeń na nowe. Musi wejść w życie tabela, która będzie określać poszczególne stopnie w starym i nowym systemie.

– W ten sposób będziemy tworzyć system wsparcia, aby stopnie były przekładalne na siebie w obu kierunkach, aby dofinansowanie do pensji mogło mieć miejsce. Sądzimy, że nowe rozwiązania w ciągu dwóch lat staną się faktem. Kalendarz prac nad orzecznictwem jest taki, że w październiku zacznie się ścieżka legislacyjna i ustawa ma szansę być uchwalona w styczniu 2022 r. i potrzebuje ona roku na okres przejściowy. Czyli przez rok jeszcze będziemy korzystać ze starego systemu. W 2023 r. wejdzie nowe orzecznictwo i nowy sposób wsparcia na rynku pracy – mówił wiceminister Paweł Wdówik.

Długofalowa zmiana

Podkreślił w trakcie spotkania, że najbardziej interesuje go, jak długofalowo zmienić sytuację na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami.

– Zastanawiam się, jak to możliwe, że połowa osób z niepełnosprawnościami jest zatrudniona w firmach, które nie otrzymują dofinansowania do ich pensji. To wymaga głębszej refleksji – podkreślił wiceminister Wdówik.

Przypomniał, że Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 zakłada wzrost wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych o 1/3 więcej niż obecnie.

– Musimy zmotywować osoby niepełnosprawne do podejmowania pracy i pracodawców do tworzenia odpowiednich warunków. Będą potrzebne nowe narzędzia dla pracodawców, zatrudniających osoby niepełnosprawne np. zatrudnienie wspomagane – mówił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

cały artykuł
autor: Beata Dązbłaż
źródłó: http://www.niepelnosprawni.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content