Wyższa pensja minimalna zamknie niepełnosprawnym drzwi do rynku pracy?

Wyższa pensja minimalna zamknie niepełnosprawnym drzwi do rynku pracy?

Zdaniem członków Turkusowego Klubu Przedsiębiorstw Społecznych, podnosząc najniższe wynagrodzenie w 2020 roku rząd nie wziął pod uwagę sytuacji zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, które chcą być aktywne zawodowo.

  • Wraz z wprowadzeniem podwyżek w składkach ZUS od stycznia 2020 roku, Spółdzielnia Socjalna Nasielczanie (Mazowsze) szacuje, że będzie musiała odprowadzać co miesiąc 40 tys. zł więcej, co może poskutkować zwolnieniami.
  • Turkusowy Klub Przedsiębiorstw Społecznych zwraca uwagę, że rząd powinien wspierać chęci do pracy (zamiast pobierania zasiłków), tymczasem zafundował kolejny problem pracodawcom, zatrudniającym osoby niepełnosprawne.
  • Apeluje o zwolnienie pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami z podwyższonych wysokości pensji i składek ZUS.

Turkusowy Klub Przedsiębiorstw Społecznych przypomina, że w naszym kraju działają tysiące przedsiębiorstw społecznych, które w ramach swojej misji zatrudniają osoby mające trudności na rynku pracy, w tym z niepełnosprawnościami. Mowa o osobach np. z autyzmem, na wózkach inwalidzkich, z niedowładem ręki, głuchych czy niedowidzących, które dzięki temu mają szansę odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie w aspekcie życia zawodowego.

Cały artykuł
Autor: PW
Źródło:pulsHr.plFacebook
LinkedIn
Skip to content