Zmiany w „Polskim Ładzie” PiS: składka nie tak bolesna

Zmiany w „Polskim Ładzie” PiS: składka nie tak bolesna

Dochód, od którego przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną, będzie liczony na korzystniejszych dla nich zasadach.

Potwierdziło się to, o czym pisaliśmy już kilka razy w „Rzeczpospolitej”: Polski Ład będzie zmieniony i przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną od takiego samego dochodu jak PIT. Taką korzystną zmianę uchwalił w środę Sejm.

Chodzi o nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w biznesie. Zgodnie z Polskim Ładem liczy się ją od dochodu z działalności, na dodatek na gorszych zasadach niż podatek. Skutki mogą być takie, że przedsiębiorca zapłaci dużą składkę, nawet jeśli na danej transakcji nic nie zarobi.

Polski Ład: MF wskazuje od czego nie będzie składki zdrowotnejZUS nie zabierze przedsiębiorcom tego, co dostali na utrzymanie firmy w czasie epidemii Covid-19.
O szczegółach projektu naprawiającego niefortunne regulacje pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej” z 28 stycznia. Ostatecznie trafił w trakcie sejmowych prac do nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

Co wynika z poprawek? Przedsiębiorcy, którzy są na księdze przychodów i rozchodów i zostały im towary z 2021 r., przy wyliczaniu dochodu z ich sprzedaży będą mogli uwzględnić, tak jak przy liczeniu podatku, różnice remanentowe. Dzięki temu zapłacą składkę zdrowotną od tego, co faktycznie zarobili, a nie od czystego przychodu.

cały artykuł
autor: Przemysław Wojtasik
źródło: https://www.rp.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content