POPON Konsultuje ZFRON z Państwową Inspekcją Pracy i Rzecznikiem Praw Obywatelskich

POPON Konsultuje ZFRON z Państwową Inspekcją Pracy i Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Chcielibyśmy podzielić się z Państwem najnowszymi wydarzeniami dotyczącymi działań Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Dnia 26 lutego 2024 r.  złożyliśmy zapytania do Państwowej Inspekcji Pracy i Rzecznika Praw Obywatelskich, a cała kwestia dotyczyła zagadnień związanych z egzekucją środków z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON).

W odpowiedzi na nasze wcześniejsze zapytanie, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) przytoczyło zapisy ustawy o rehabilitacji, szczególnie art. 33 ust. 3b. Zgodnie z tym przepisem, środki ZFRON są nietykalne podczas egzekucji sądowej czy administracyjnej, chyba że są wydatkowane zgodnie z celami określonymi w art. 33 ust. 4 tej ustawy.

BON podkreśliło, że art. 33 ust. 3b nie obejmuje ograniczeń egzekucji z przyznanych środków ZFRON, które są w dyspozycji pracownika. Jednakże, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, nie zaleca się udzielania środków ZFRON na cele inne niż rehabilitacja, co może obejmować zaspokojenie wierzycieli pracownika.

Otrzymawszy tę odpowiedź, skierowaliśmy prośbę o wyjaśnienia do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w kilku kluczowych kwestiach:

Zajęcie środków pracownika niepełnosprawnego przez komornika: Czy komornik może zająć środki znajdujące się na prywatnym rachunku bankowym pracownika, w tym środki przekazane przez pracodawcę z ZFRON?

Informacja od komornika o zajęciu komorniczym: W sytuacji, gdy pracodawca ma informacje o zajęciu komorniczym, czy powinien przekazywać środki pracownikowi na rehabilitację z ZFRON na konto komornika, czy może kontynuować przekazywanie ich pracownikowi, zgodnie z wnioskiem o pomoc?

Odmowa wsparcia ze środków ZFRON w przypadku egzekucji komorniczej: Czy pracodawca powinien odmówić pracownikowi udzielenia wsparcia ze środków ZFRON, kierując się zasadą celowości wydatków, czy taka odmowa będzie traktowana jako dyskryminacja w zatrudnieniu?

Stanowisko BON w świetle prawa: Czy stanowisko BON, mówiące o niewskazanym udzielaniu środków ZFRON na cele inne niż rehabilitacja, jest zgodne z przepisami prawa?

W opinii POPON, egzekucja z wynagrodzenia za pracę nie obejmuje świadczeń przyznawanych pracownikom z ZFRON, ponieważ nie stanowią one składników wynagrodzenia w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Oczekujemy na interpretację PIP w tej sprawie.

Chcielibyśmy podkreślić, że nasze zapytania kierujemy po uzyskaniu odpowiedzi od BON, która została przedstawiona 6 lutego 2024 roku. Mamy nadzieję na klarowne wyjaśnienia, które pomogą zrozumieć tę kwestię w kontekście równości w miejscu pracy.

 

Załączniki:
Pyt POPON do PIP – zajęcia komornicze
Pyt POPON do RPO – zajęcia komornicze

Pyt POPON do BON – zajęcia komornicze
Odpowiedź BON – zajęcia komornicze



Facebook
LinkedIn
Skip to content